LEGO Juniors

Jako rodzic z wieloletnim stażem mam już to za sobą, ale często widzę rodziców, którzy podejmując decyzję odnośnie przejścia z klocków sugerują się oznaczeniem na pudełku. Czy to źle? Nie, ale należy pamiętać, że to tylko sugestia. Znacie swoje dzieci najlepiej – pamiętajcie, że musicie być absolutnie pewni, że dziecko jest na tyle świadome, że nie zadławi się małym elementem, ale to nie jest jedyna przyczyna jaka powinna w Was wzbudzić refleksję. Dzieciaki uwielbiają bawić się DUPLO – zauważyliście, że te klocki przez swoją skalę i brak dokładnego odwzorowania rzeczywistości wymuszają na Was w większym stopniu użycie wyobraźni, a przez to chęć odejścia od instrukcji? A przecież o to w tym chodzi. Dodatkowo są one łatwiejsze w montażu dla mniejszych dzieci, co nie powoduje u nich frustracji przy pomyłkach, które przecież muszą się zdarzać. Oczywiście klocki systemowe są naturalnym kolejnym etapem, ale musi to być w pełni świadoma decyzja – zachęcam do tego aby nie oznaczała ona wyroku dla pudełka (2-5) – może Wam jeszcze posłużyć do wspólnej zabawy co najmniej przez kilka miesięcy a nawet lat. Pierwsze kroki w świat „dorosłych” klocków mogą być ciężkie – pamiętajcie, że lepiej schować nowo kupiony zestaw na kilka miesięcy i wrócić do DUPLO niż zniechęcić dziecko do zabawy. LEGO wychodząc naprzeciw takim dylematom wprowadziło do sprzedaży linię klocków dedykowaną pierwszym krokom w świecie klocków systemowych. Sugerowanym wiekiem jest 4+, co traktowałbym bardziej w kategoriach ogólnie pojętego przedszkola – to co je wyróżnia to oprócz zgodności z klockami klasycznymi (City, Creator), to elementy, które ułatwiają młodym konstruktorom budowanie w szybki sposób stabilnych budowli i pojazdów, które przetrwają zarówno intensywną zabawę jak i skrócą trochę czas dojścia od rozpoczęcia tworzenia do finalnego modelu. W przypadku budynku będą to np. gotowe ściany lub np. podwozie w pojazdach.

LEGO Juniors 10676 Zamek Rycerza

W mojej ocenie zestawy te powinny być kierowane do dzieci wykazujących szybko oznaki zniechęcenia, mające problemy ruchowe, nie potrafiące na długo skupić uwagi. Jeśli Wasze dzieci uwielbiają przebudowywać i wychodzić poza szablon starajmy się nie zabijać ich inwencji w budowie swojej śmieciarki bez prefabrykowanych elementów. Bo wtedy na pewno czujemy, że sprawia im to przyjemność i prowadzi do zadowolenia z wykonanej pracy – nawet jeśli efekt końcowy tak znacząco odbiega od zawartej w zestawie instrukcji. Bo instrukcja to tylko kawałek papierka – prawdziwa moc drzemie w ich dłoniach i otwartych umysłach – które my niestety czasami już zamknęliśmy.



W naszej ofercie znajdziesz zabawki firm:

LEGO®
Askato
Schleich
MATTEL
Spin Master
Playmobil
FISHER PRICE
HASBRO
EPOCH
EPEE
Magic Box
TREFL
Clementoni
Smoby
TOMY
Stnux
TM TOYS
2022 YellowHead, Wszystkie prawa zastrzeżone.
Ta strona wykorzystuje pliki Cookies. Pozostanie na tej stronie powoduje akceptację tego faktu. Więcej o Cookies mogą Państwo przeczytać tutaj